Vali Toraman’dan ihale uyarısı!

643

Kütahya Valisi Ömer Toraman yayınladığı genelgede kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerde şeffaf olmasını isteyerek, doğrudan temin usulünün genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Yayınlanan genelge için Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam Vali Toraman’a teşekkür etti.

GENELGE YAYINLADI
Vali Ömer Toraman, kamu kurumlarının yapacakları ihalelerde şeffaf olmasını istedi. Vali Toraman imzalı genelgede kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerinin 4734 sayılı kanun hükümlerine göre yapıldığı hatırlatıldı. Genelgede kanunun, “İdareler ihalelerde saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenilirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur” maddesine de atıfta bulunuldu.

DOĞRUDAN TEMİN GENEL BİR İHALE YÖNTEMİ DEĞİL

Vali Toraman genelgede ayrıca ihalelerinin kurum bütçelerinin yüzde 10’unu aşamayacağını belirterek, doğrudan temin usulünün genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı. Vali Toraman, “Doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak veya alınacak mal ve hizmetler bölünmemeli. Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmamalı. İstenilen rekabet ortamı oluşturularak kamu menfaati en üst seviyede sağlanmalı. İhalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesi gereklidir” dedi.

KÜTAHYA GAZETECİLER CEMİYETİNDEN TEŞEKKÜR

Yayınlanan genelgenin ihalelerde güvenilirlik ve şeffaflık açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam, Vali Toraman’a ve Vali Yardımcısı Mustafa Güney’e desteklerinden ve çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Tüm kamu kurumlarının ihale kanunu kapsamında hareket etmesi gerektiğine değinen Sağlam, kamu menfaatinin en üst sevide tutulması açısından yayınlanan genelgenin büyük önem taşıdığına dikkat çekti. HABER MERKEZİ