TOPRAK SUYLA BULUŞUYOR

614

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Kurt, bireysel sulama sistemlerini yüzde 50 hibe ile desteklediklerini bildirdi.

Kurt, yaptığı yazılı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında, Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi 2019 yılı 15.Etap kapsamında İl Müdürlüğü tarafından yatırımcılara yüzde elli hibe desteği verildiğini duyurdu.

Program kapsamında 7 adet yatırım konusunda, tarla içi damla, yağmurlama, mikro yağmurlama, yüzey altı, lineer veya center pivot sulama, tamburlu sulama ile güneş enerjili sulama sistemi kurulması için yüzde 50 hibe destekli bireysel sulama sistemlerine 2019 yılında 37 başvuru alındığını belirten Kurt, başvuruların tamamının hibe desteği almaya hak kazandığını söyledi.

2018 yılında 493 dekarlık alanda uygulanan bireysel sulama sistemi projelerinin toplam proje tutarının 480 bin 533 lira olduğunu, söz konusu projelere 240 bin 267 liralık hibe ödemesi gerçekleştirildiğini de aktaran İl Müdürü Kurt, şöyle devam etti: “2019 yılında uygulanacak projeler yüzde 100 artış göstermiş, 972 dekarlık alanda uygulanacak bireysel sulama sistemi projelerinin toplam proje tutarı 985 bin 434 lira olup söz konusu projelere 493 bin liralık hibe ödemesi gerçekleştirilecektir. 2019 yılında uygulanan bu projeler ile 2 adet tamburlu sistem yağmurlama sulama sistemi projeleri bölge çiftçisine hizmet edecek. Tamburlu sistem sulama ile sulama işleminde yapılan su kaybının en aza indirilecek, işçilik maliyeti de azaltılmış olacak.

Kurt, ayrıca sulama sistemlerinde gerekli enerjinin güneş enerjisi ile karşılanması için 1 adet güneş enerjili sulama sistemi için hibe desteğinden yararlandıracaklarını, modern sulama sistemlerinin uygulaması yaygınlaştıkça toplam maliyetin düşeceğini ve verim artışı görüleceğini de sözlerine ekledi. MERVE KARAMAN