Kütahya’da Dünya Yetimler Günü iftarı

612

İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği, bu ramazan da yetim çocuklar ve ailelerini iftar sofrasında buluşturdu.

Yetim çocuklar ve ailelerini aynı sofrada buluşturan programa Kütahya Valisi Ömer Toraman, İl Milli Eğitim Bakanı Hasan Başyiğit, Belediye Başkan Yardımcıları Ali İhsan Ertaş ile Fatih Kölgeli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan ve diğer bazı daire müdürleri ve Kütahya geçmiş dönem milletvekillerinden Mustafa Şükrü Nazlı da katıldı.

Bengisu Sosyal Tesisi’nde beşincisi düzenlenen iftar programında Dernek Başkanı Mustafa Yenipazar, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın almış olduğu karar doğrultusunda tüm dünyada Ramazan ayının 15. gününde yetim çocuklarıyla birlikte bir araya gelerek bu iftarı idrak ettiklerini söyledi.

Yenipazar, buradaki asıl amacın farkındalık oluşturmak olduğuna dikkat çekerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dünya üzerinde resmi rakamlara göre 267 milyon, gayri resmî rakamlara göre ise 430 milyon yetim bulunmakta ve bunların büyük bir kısmı da İslam ülkelerinde yer almakta. Eğer bizler bu yetimlere sahip çıkarsak, yetimler hem memleketlerine hem de insanlığa faydalı insanlar haline gelecektir. Eğer bizler değil de başkaları sahip çıkarsa maalesef onların emellerinin doğrultusunda kullanılacaklardır. Bizim bunun idrakini çevremize yaymamız gerekiyor. Dezavantaj gibi görünen yetim çocuklarımız ileride bizlere bir rahmet kaynağı olur. Bugün Kütahya’da bize bildirilmiş 52 yetim çocuğumuza desteklerimizi vermeye devam ediyoruz. Her ay belirli bir miktar onların ailelerine destek veriyor, aynı zamanda Ramazan aylarında ve bayramlarda da onların ihtiyaçlarını gidererek destek oluyoruz.”

Düzenlenen iftar programında Kütahya Valisi Ömer Toraman, iftar programı için paylaştıkça Ramazan ayının ve tutulan orucun bereketinin arttığını dile getirerek birlikte olabilmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Düzenlenen iftar programı için İHH Kütahya Şubesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkürlerini dile getiren Toraman, “Bizim medeniyetimiz bir iyilik medeniyeti, merhamet medeniyeti. Biz millet olarak ta bu hasletleri ziyadesi ile taşıyoruz ve bunu her vesile ile de bütün dünyaya gösteriyoruz. Bunu da tamamen inancımız ve ahlakımız gereği yapıyoruz. Başka hiçbir hesap kitap olmadan ihtiyacı olanlara gücümüz yettiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kütahya’da bu konuda Türkiye’de örnek illerden birisi ve bu şehir, vilayete sığınmış olan bütün kardeşlerimize kucak açmış, el uzatmış ve onlara elinden geldiğince destek vermiş çok kıymetli insanların yaşadığı bir şehir.” şeklinde konuştu.

Yetim çocukları ve aileleri ile onlara destek veren birçok gönüllünün de katıldığı iftar programı sonunda çocuklara hediyeler verildi. MERVE KARAMAN