Bakan Fatih Dönmez: “Borda teknolojik alt yapıyı da kuracağız”

632

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kütahya’nın Emet ilçesinde, Eti Maden İşletmeleri Sülfürik Asit Üretim Tesisi’nin temel atma törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Dönmez, tesisin 2020 yılında hizmete sunulacağını kaydetti.

Bakan Dönmez, “Bizler Emet’i, Hisarcık’ı, Tavşanlı’yı, bütün ilçeleri ile Kütahya’yı geliştirmenin, Türkiye’yi ihya etmenin gayreti içerisinde olduk ve olmaya devam edeceğiz. Dünya bor rezervlerinin yüzde 40’ını oluşturan 1 nokta 80 milyar ton büyüklüğünde olan bir rezervden bahsediyoruz. Yani bu topraklar tüm dünyanın ihtiyacını tam 300 yıl boyunca sorunsuz karşılayabilecek bir kaynağa ev sahipliği yapıyor. Bu rezervleri hakkıyla işlemek için Eti Maden’e yeni bir vizyon belirledik. Bu kaynakları burada işleyecek teknolojik alt yapıyı da artık Türkiye’de kuracağız. Yerli teknoloji ve yerli insan kaynağımızla artık bor cevherimizi burada işleyecek değerine değer katacağız. Bor, işlendiğinde bire yüz, bire bin hatta bire 4 bine kadar değerlenen önemli bir cevher. ‘Neden bu zenginlikten milletimizi mahrum edelim’ dedik. Allah nasip ederse artık bor ihracatında konsatre ürünlerin payını azaltıp, ileri teknoloji ürünlerinin payını arttıracağız. Eti Maden’in yeni dönemdeki vizyonu geleneksel bor ürünlerinden ileri teknolojide kullanılan bor üretimine geçiş yapmak olacak” diye konuştu.

Tesisin temeli, tören alanına Emine Elif isimli torunuyla gelen bir bayan ve protokol mensuplarınca atıldı.

“BORDA TARİHİ ÜRETİM VE SATIŞ REKORLARI KIRDIK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor madeninde tarihi üretim ve satış rekorları kırdıklarını ve dünya liderliğine oynadıklarını söyledi. Bakan Dönmez, Kütahya’nın Emet ilçesinde Eti Maden İşletmelerine ait Sülfürik Asit Fabrikasının temel atma töreninin ardından Hisarcık ilçesini ziyaret etti. İlçeye girişte Kaymakam Furkan Başar, Belediye Başkanı Fatih Çalışkan ve coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Bakan Dönmez, Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitaben yaptığı konuşmada Hisarcık ilçesinin borun başkenti olduğunu belirtti. Dönmez, “Borda sayenizde tarihi üretim ve satış rekorları kırdık.

Dünya liderliğine oynuyoruz. Boru sadece hammadde olarak satmak istemiyoruz. Ona biraz daha akıllı ürünler katacak, AR-GE yapacağız. Başka bir tabirle alın terine akıl teri katıp bire 100 kazanacağız” dedi.

Hizmet getirmek için yarıştıklarını ve ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Dönmez, ”Emet’te bir fabrika açtık, oraya işçi alacağız. Öncelikle tercihimiz bu yörelerden olacak hiç merak etmeyin. Yeni fabrikamız inşallah 2021 yılının sonunda hizmete girecek. Bu arada işçi ihtiyacı olduğunda zaten biz öncelikli yöre insanını tercih ediyoruz. Ondan endişeniz olmasın” diye konuştu.

“SON 15 YILDA 81 İLİN TAMAMINA VE 510 İLÇEYE DOĞALGAZI GÖTÜRDÜK”

Son 15 yılda 81 ilin tamamına doğalgaz götürdüklerini söyleyen Dönmez, ”Cumhurbaşkanımız bize direktif verdi, dedi ki ‘Batıda ne varsa Anadolu’nun doğusunda, kuzeyinde, güneyinde, her tarafında da aynısı olacak. Biz de gece gündüz çalıştık, 81 ilin tamamına ve 510 ilçemize, Hisarcık’ta bunlardan birisi, doğalgazı getirdik. Sadece doğalgazı götürmedik, duble yol, iktidara gelmeden önce 6 bin kilometre idi, şimdi 26 bin kilometreye ulaştı. Birçok yerde hastanelerde, eczanelerde kuyruklar vardı, onları kaldırdık. Bunlar hepsi hayaldi gerçek oldu. Daha önce savaş uçağının lastiğini bile yapamayan, hatta satın alamayan bir ülke vardı, şimdi savaş uçağımızı, helikopterimizi, tankımızı, topumuzu, tüfeğimizi yapıyoruz. Yetmez insansız uçuruyoruz. Onun için terörle mücadelede üstün başarı elde ettik. Sizlerin desteği önemli, Kütahya ve Hisarcık Cumhurbaşkanımıza bugüne kadar hep destek, tam destek verdi” ifadelerini kullandı. İHA