Kütahya’nın aşçı öğrencileri Türkiye’yi temsil edecek

688

Yoncalı’da Turizm alanında faaliyet gösteren Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin aşçılık alanında öğrenim gören öğrencileri katıldıkları yarışmalarda gösterdikleri başarılarla her yıl birçok kategoride kupa ve madalyalar kazanarak Kütahya’nın gururu olmaya devam ediyor.

Öğrenciler, 2018 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAŞFED) tarafından düzenlenen Uluslararası 16.İstanbul Mutfak Günleri Gastronomi yarışmasında Modern Türk Mutfağı dalında katılımcı 120 ekip arasında 95 puanla Türkiye birincisi olmuştu.
Okulun bu başarısından sonra Ukrayna’da bu yıl 28 şubat ve 3 mart tarihleri arasında yapılacak Dünya Şefler Birliğine (WACS) bağlı aşçı derneklerinin düzenleyeceği Uluslararası “Best Cook Fest – Podollia” yarışmasına Türkiye adına Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Aşçı öğrencileri temsil edecek.

Okul Müdürü Hakan Gölpınar, Müdür Yardımcısı Ayşe Fatma Özkan, Yiyecek İçecek Alan Şefi Nurdan Behice Doğru, yarışmaya katılacak öğrenciler Emirhan Kaba, Muhammed Güler, Güler Cihan, Mehmet Emin Aksoy, Musa Karateke yarışmadan önce bilgi vermek amacıyla İl Millî Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’i ziyaret etti. Ziyarette okulun başarılı çalışmalarını ve Mesleki Eğitimin önemine değinen Başyiğit, “Ülkemizi temsilen uluslararası bir yarışmaya Kütahya’dan bir meslek lisesinin katılması gurur verici bir olay. Mesleki Eğitim meselesini Memleket meselesi olarak görüyoruz.

Meslek Lisesini tercih ederek iyi bir tercih yaptığınızı düşünüyorum. Ukrayna’daki yarışmada sizlere başarılar diliyor, tebrik ediyorum. Her türlü desteğe hazırız.” dedi.

Okul Müdürü Hakan Gölpınar ise, şunları söyledi: “Bu okulum adına gurur verici bir olay. Başarı tesadüf değil. 2 yılda 40 öğrencimiz 3 haftalığına Avrupa’ya ERASMUS kapsamında staja gitti ve gitmeye devam ediyor. Öğrencilerimiz ülkemizin 5 yıldızlı otellerinde yaz boyu staj yapıyorlar. Kış dönemi okul atölyesinde eşsiz lezzetler üretiyorlar. Uygulama otelinde her gün 2800 öğün yemek üretiyorlar. Türkiye’de düzenlenen Uluslararası yarışmalardan her yıl altın madalya ile dönüyoruz. Geçen yıl çeşitli illerde 5 yarışmaya katıldık. 2018 yılında Aşçılar Federasyonunun İstanbul’da düzenlenen Uluslararası yarışmasına “Domaniç’ten, Cumhuriyet’e” temalı lezzetlerle katılmış Türkiye Birincisi olduk. Bu kez yurtdışında bir yarışmaya davet aldık ve ülkemizi temsilen katılacağız. Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi yürekten tebrik ediyorum. Sponsor arayışlarımız var. İl Millî Eğitim Müdürümüze destekleri için teşekkür ediyorum. İnşallah dereceyle döneriz.”

Yiyecek içecek alan şefi Nurdan Behice Doğru da “Meslek hayatımın en gurur verici olayı. Yetiştirdiğimiz öğrencileri yurtdışında uluslararası yarışmalarda yarıştığını görmek, geleceğimiz içinde umut verici. Burası şehzadeler şehri ve Kütahya’da köklü bir yemek kültürü var. Üstü küllenmiş. Biz bu kültürü genç aşçılar yoluyla tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya yeniden tanıtmak istiyoruz. Ekip arkadaşlarımla öğrencileri yarışmaya hazırlıyoruz. Amacımız en iyi şekilde ülkemizi temsil etmek” dedi. M. KARAMAN