‘Doğru atılan her adımın destekçisiyiz’

682

Tavşanlı ilçesinde gerçekleştirilen toplantıya Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Yönetimi, ilçe temsilcileri, ilçe yönetimleri ve katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eğitim-Bir-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Fatih Köse, “Sendikal zeminde geldiğimiz nokta hafife alınamayacak bir zirvedir. 1992’de çıktığımız sendikal yolculukta bizi zirveye taşıyan, kritik dönemlerde sorumluluk almamız, eğitim çalışanlarının dertlerini dert edinmemiz, sorunlarının çözümü için mücadele vermemiz, vesayetin sona ermesi için elimizi taşın altına koymamız, milletin, millî iradenin yanında yer almamız, yetimlerin yüzünün gülmesi için projeler geliştirip uygulamamız, gençleri kitapla buluşturan faaliyetler düzenlememiz, mazluma ve mağdura kol kanat germemiz, haksızlıklar karşısında sessiz kalmamamızdır. Üyelerimizden aldığımız gücü ve birikimi kazanıma dönüştürmeye, sorun çözmeye, yetimin, mazlumun ve mağdurun sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Hak ve özgürlük, bahşetmenin değil, mücadele etmenin sonucudur” diyen Köse, “Yeni alanlara uzanmanın, yeni kazanımlara imza atmanın öznesi insan, eylemi emektir. Bu anlayışla hareket eden büyük bir kitleye ve emek vermekten kaçınmayan kadim bir teşkilat disiplinine sahibiz. Çağı yeniden kurmanın, mazlumların hakkını, insanlığın onurunu korumanın ağır yükünü taşıyoruz. Haktan, emekten, özgürlükten, mazlumdan, millet iradesinden yana, öncülerimizin yolunda yılmadan, yorulmadan bu yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Geçen sene eğitimcilerimizin maruz kaldığı şiddet olayları ve performans taslağı konusunda basın açıklamaları, imza kampanyaları gibi araçlarla kamuoyu ve yetkililerin dikkatini çekerek, çalışanlarımızın sesi olduk. Elhamdülillah bu gün pek çok okulumuzun kapısında güvenlik görevlisi ve pek çok okulumuzda polis memuru arkadaşlarız görev yapıyor. Performans taslağı denilen garabet tarihin çöp sepetine çoktan atıldı. İşte örgütlü gücün sonuca tesir eden en yakın çalışma örnekleri. Tarihimiz bunlara benzer yüzlerce kazanımla dolu” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığının Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2018 öğrenci performans sonuçlarını açıkladığını hatırlatan Fatih Köse, “Kütahya genel puan alanında Türkiye 12. si , Türkçe, Matematik puanlarında Türkiye 11.si, Fen bilimleri puanında Türkiye 18.si, İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil puanlarında Türkiye 7. si, ve Din Kültürü puanında Türkiye 4. sü oldu. Bu başarı daha büyükleri için bizlere doping etkisi yapmalıdır, yapacaktır. Bu başarı son zamanlarda eğitim ile ilgili olumsuz cümle kurma gayreti güden, eğitim yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz üzerine ahkamsız, ölçüsüz eleştiriyi kendilerine mubah sayan, gayreti görmek ve takdir etmek yerine engel olmayı, moral bozmayı maharet sayanlara cevap olsun” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan Eğitimde Vizyon çalışmaları ile ilgili de değerlendirmeler bulunan Köse, “Bu adımı görüyor ve doğru atılacak her adımın destekçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Öğretmenlik mesleği uzmanlık programlarının başlatılması, öğretmenlik meslek kanunu, okul yöneticiliğinin profesyonel meslek hâline getirilmesi ve okul yöneticilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi, okul bütçe ve bağış sisteminin kurulması, elverişsiz şartlarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler için teşvik uygulamasının getirilmesi gibi, eğitimin sorunlarının çözümü noktasında zaman geçirilmeden adım atılmalıdır. Okul yöneticilerinin artan sorumluluğu dikkate alınarak, yöneticilerin yetki ve sorumlulukları doğrultusunda mali ve sosyal hakları statülerine uygun olarak geliştirilmeli, eğitim yöneticiliğine en iyiler yönlendirilmeli, mesleki güvence sağlanmalı, her boyutuyla cazip hâle getirilmelidir. Okul yöneticiliğinde değişim değil, gelişim esas alınmalıdır” diye konuştu.