İlk yardım eğitimi verildi

968

TAVŞANLI BELEDİYESİ’NDE GÖREVLİ 20 PERSONELE İLK YARDIM KURSU VERİLDİ. İLERLEYEN GÜNLERDE SAĞLIK BAKANLIĞI KATILIMCILARI SINAVA TABİ TUTACAK VE BAŞARILI OLANLARA SERTİFİKA İLE KİMLİK VERECEK.

Kütahya Yaşam İlk yardım ve Eğitim Merkezi tarafından Tavşanlı Belediyesi’nde görev yapan 20 personele 16 saatlik ilk yardım kursu verildi. Sağlık Müdürlüğü’nün denetiminde gerçekleştirilen eğitim sonunda katılımcılar Sağlık Bakanlığı’nın görevlendireceği uzmanlar nezaretinde sınava tabi tutulacak ve başarı sağlayanlara sertifika ile kimlik verilecek.
Eğitim kursunda katılımcılara, hepimizin bir gün ihtiyaç duyabileceği, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da daha kötüye gitmesinin önlenmesi için gerekli temel bilgiler verildi.
Yaşam İlk yardım ve Eğitim Merkez Müdürü İlknur Akgün Kayıkçı 10 yıldır kamu ve özel sektörde bu tür eğitim programları düzenlediklerini belirterek, son yıllarda bu konuya duyulan hassasiyetin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Akgün “Tavşanlı Belediyesi’nde eğitim alan arkadaşlarımız ciddi bir sınava tabi tutulacak ve başarılı olmaları halinde sertifika alacaklar. Bakanlık her kurumda ilk yardım konusunda bilgili personel istiyor. Bu manada iki gün boyunca arkadaşlarımıza her türlü yaralanmada ne yapacaklarını gösterdik. Emekli bir hemşire ve uzun yıllardır ilk yardım konusunda eğitim veren bir uzman olarak şunu söyleyebilirim ki her geçen gün halkımızın duyarlılığı artmaktadır. Tabi ki bu konuda biz eğitimcilerinde üzerine bazı görevler düşüyor. Tavşanlı Belediyesi’ndeki eğitim çalışmalarımızın ardından ilerleyen günlerde halkımıza 4 veya 5 saat sürecek gönüllü eğitim vereceğiz. Özellikle Tavşanlılı bayanların bu etkinliğimize katılmasını istiyorum. Allah korusun bir yangın, kaza yada çocuk sağlığı söz konusu olduğunda en ufak bilgi bile hayat kurtarmaya yeterli olabilir. O nedenle halkımızı da bilgilendireceğiz. Bu arada Milli Eğitim Müdürlüklerimizle ortak çalışmalar yaparak okullarımıza gidip çocuklarımıza da eğitimler veriyoruz. Küçük yaşta alınacak ilk yardım eğitiminin gelecekte çok daha iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Bize destek veren Belediye Başkanımız Mustafa Güler’e de personelim adına teşekkür ediyorum” dedi
Diğer taraftan Kültür Sarayında halkımıza ücretsiz sunulacak ilk yardım kursunun tarihi ve saati Tavşanlı Belediyesi’nin sosyal hesaplarından ilan edilecek.

İlk yardım nedir?
Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

Aklınızda Bulunsun!
Herhangi bir kaza ya da ani bir hastalık durumunda, tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112’yi arayın. Duruma göre itfaiye (110), emniyet güçleri (Polis-155 / Jandarma-156) de aranabilir. Tıbbi yardım için 112 arandığında; kesin yer ve adres, olayın tanımı, hasta ya da yaralı sayısı ve durumları, arayan kişi, hangi numaradan aradığı, nasıl bir yardım alındığı ya da olay yerindeki olanaklar açıklanmalıdır.

Önemli Uyarı!
Olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Hasta ya da yaralının durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım yapılmalıdır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla hasta ya da yaralıya dokunulmamalı ve yaralı kımıldatılmamalıdır.