155 bin 689 adet fidan toprakla buluştu

1025

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası olması nedeniyle düzenlenen törene Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Orman Bölge Müdür Vekili Muhammet Çolak yaptı.
Orman Bölge Müdür Vekili Muhammet Çolak, toplamda 155 bin 689 fidanın toprakla buluşacağını belirterek; Kütahya orman varlığı açısından Türkiye ve dünya ortalamalarının üzerinde bir konumdadır. Dünya yüzölçümünün yüzde 29,6sı, Türkiye yüzölçümünün yüzde 27,6sı ormanlar ile kaplı iken Kütahya da bu oran yüzde 56dır. Son derece önemli olan orman varlığının devamının sağlanmasının bizim elimizde olduğunun bilinci içerisinde fidan dikim etkinliği gerçekleştireceğiz.
Özellikle Ormancılık Haftasında, içinde bulunduğumuz 2. Organize Sanayi Bölgesinde fidan dikimi yapılması günün ruhunu temsil etmesi açısından son derece manidardır. İçinde bulunduğumuz alanda fidan dikimi yapılacak olan toplam saha 863 dönüm olup buraya 86 bin 291 adet karaçam, 51 bin 61 adet sedir ve 18 bin 337 yapraklı fidan olmak üzere toplam 155 bin 689 adet fidan dikimi yapılacaktır. Bugün ise 2 bin fidan toprakla buluşturulacaktır dedi.
Protokol konuşmalarının ardından 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında, kompozisyon birincisi olan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Hamza Yükseke ödülünü Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu takdim etti.
Ödül takdiminin ardından Dumlupınar Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi ile Halk Eğitim Merkezi Ferace Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu.
21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası protokol üyelerinin fidan dikmesiyle sona erdi.
2. OSBde düzenlenen törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Hava Er Eğitim Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Sait Yalınbaş, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Orman Bölge Müdür Vekili Muhammet Çolak, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri katıldı ve basın mensupları katıldı.