VIG Metal’e ziyaret

1155

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Dünya’da ilk defa bin 500 metre genişliğinde magnezyum plaka dökümünü gerçekleştiren, 1. OSB Bölge Müdürlüğü’nde hizmet veren VIG Metal Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne ziyarette bulundu.

VIG Metal Genel Müdürü Vedat Güngören, Genel Müdür Yardımcısı Erhan Körpe eşliğinde fabrikayı gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, üretim aşamalarını yerinde gördü, bilgiler aldı.
Yıllık üretim kapasitesinin 24 bin tona ulaştığını aktaran VIG Metal Genel Müdürü Vedat Güngören, 140 personelle hizmet verdiklerini aktardı. Güngören, “VIG Metal, alüminyum ve magnezyum gibi hafif metallerden levha ve rulo üretmek amacıyla 2006 yılında Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. VIG Metal, faaliyetlerine dünya da ilk kez çift merdaneli döküm yöntemiyle bin 500 mm genişliğinde magnezyum levha üretiminde 5 bin mton/yıl üretim kapasitesiyle 2008 yılında başladı. VIG Metal Magnezyum bölümü, magnezyum levha ürünlerinin yüzey kalitesini geliştirmeye yönelik AR-GE faaliyetlerine devam etmektedir. 2010 yılında, VIG Metal Magnezyum bölümü, kum kalıba döküm yöntemi kullanarak, savunma sanayine parça imalatına başlamıştır. Bugün magnezyum ürünlerimiz klişe, pantograf, otomotiv ve savunma sanayine hizmet etmeye devam etmektedir. VIG Metal Alüminyum bölümü, sürekli döküm ve soğuk hadde yöntemlerini kullanarak üretim faaliyetlerine 2012 yılında yıllık 12 bin ton kapasite ile başlamıştır. Yıllık üretim kapasitemiz ikinci sürekli döküm ünitesinin devreye girmesi ile 2013 yılında, yıllık üretim kapasitemiz 24 bin tona ulaşmıştır. VIG Metal Alüminyum bölümü, yurtiçi ve yurtdışında sayılı firmalara hizmet etmektedir. Başlıca hizmet ettiğimiz sektörler; elektrik elektronik, reklam, beyaz eşya, ulaşım ve otomotivdir” dedi.
Ziyareti değerlendiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kütahya’nın istihdamına katkı sunan iş adamlarımızı yerinde ziyaret ediyor, ülkemiz ve ilimizin ekonomisine katma değer sağlayan fabrikalarımızda incelemelerde bulunuyoruz. Bu vesileyle hem üretim alanlarını görüyor, fabrikalarımızı yakından tanıyoruz hem de iş adamlarımızla istişarelerde bulunma imkanını yakalıyoruz. VIG Metal de Dünya’da bir ilki gerçekleştirmiş, ilimizin önemli ticari değerlerinden biri. Ben ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyor, her zaman destekçileri olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.