“Geleceğimiz emin ellerde”

2683

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir her hafta gerçekleştirdiği okul ziyaretleri kapsamında bu kez Kadir Adlım Ortaokulu öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi.

Kadir Adlım Ortaokulu’nu ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir’e İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger eşlik etti.
Okul öğretmenleriyle öğretmenler odasında istişarelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, okul müdürü Lütfü Uyan’dan eğitim faaliyetleri ve okulun genel durumu hakkında bilgiler aldı.
Kısa bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Okullardaki 7. programımız. Her hafta bir okulu gezmeye çalışıyoruz. Kadir Adlım okulumuz Kütahya’da başarı noktasında orta ölçekli okullardan biri; ama hedefimizin ve beklentimizin yüksek olduğu, daha güzel yerlerde göreceğimize inandığımız bir okul” dedi.

“HİPERAKTİF ÖĞRENCİLERİMİZİ İYİ YÖNLENDİRMELİSİNİZ”
Her hafta farklı bir önemli konuya değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir bu kez hiperaktif öğrencilere dikkat çekti. Öğretmenlerden dikkat dağınıklığı yaşayan öğrenciler konusunda hassasiyet göstermelerini isteyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sizler yapmış olduğunuz görevin öneminin farkındasınız. Ülkemizin, insanlarımızın ve ailelerimizin geleceğinde önemli bir yer tutan eğitim faaliyetinin gönüllüleri ve görevlilerisiniz. Toplumda, ailede çoğu zaman yaramaz diye adlandırılan aslında hiperaktif olan çocuklarımız mevcut. Halbuki o bir yaratılış farklılığıdır. Belki artıdır ancak biz çoğu zaman eksi olarak değerlendirebiliyoruz. Oysa hiperaktif öğrencilerimizin tedavisi mümkün olabiliyor. Önemli olan onların bu özelliklerinden istifade edip yönlendirebilmek, aileleri ve öğretmenleri de bu konuda bilinçlendirebilmek. Bu demek değil ki her yaramaz çocuk hiperaktiftir. Çocuğumuz hiperaktif mi, yaramaz mı ayrımına varmak adına çeşitli eğitimler düzenleyebiliriz” dedi.
Vali Ahmet Hamdi Nayir öğretmenlerle istişarelerde bulunduktan sonra 8. sınıf öğrencilerinin derslerine katıldı.
Öğrencilere 3 önemli konuda tavsiyesi oldu. “Geleceğimiz emin ellerde” dedi ve ekledi: “Ne iş yaparsanız yapın, o işin en başarılısı siz olun”

“15 TEMMUZ’U MÜHENDİSLER ÇÖZMEYECEK”
Çocukların genellikle fen bilimlerine yönlendirildiğini ancak sosyal bilimlerde de yetişmiş insana ihtiyaç olduğunu belirten Vali Nayir, 15 Temmuz vurgusu yaptı. Vali Nayir, “Bizim sosyal bilimlerde yetişmiş çok iyi tarihçilere, sosyologlara, psikologlara ihtiyacımız var. Son yaşadığımız hadiseleri, 15 Temmuz’u mühendisler çözmeyecek; sosyologlar, tarihçiler, psikologlar, ilahiyatçılar anlayacak ve onlar anlatacak. Bizler çocuklarımızı hep fen bilimlerine yöneltiyor, “Doktor ol” diyoruz; ama sosyal bilimler de fen bilimlerinden daha az önemli konular değil. Toplumun her ne olursa olsun başarılı insanlara ihtiyacı var. Hangi mesleği seçerseniz seçin, hangi işi yaparsanız yapın o meslekte en başarılı olun. En iyi işi bilen eğer o işi severek yapmıyorsa bir şey ifade etmiyor. İşin önemi sizin sevmenizle ve en iyisi olmaya çalışmanızla orantılıdır” dedi.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi’ne katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kur’an-ı Kerim birçok ayette, “Aklınızı kullanmıyor musunuz, düşünmüyor musunuz, hiç düşünmez misiniz?” gibi ifadelerle insanları düşünmeye teşvik etmiştir. Kur’an-ı Kerim’i yalnızca sınavlarda iyi bir not almak için değil, hayatta da size önemli bir kaynak olması için öğrenmelisiniz” ifadelerini kullandı.

“YABANCI DİL SİZİ YARIŞTA ÖNDE TUTACAK”
İngilizce dersine de katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, yabancı dilin önemine dikkat çekti. İngilizce günlük konuşma kalıplarının öğrencilere öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İngilizce okul bittiğinde de sizi bekliyor olacak. Eğer ilk zamanda bir zayıflık varsa yukarıya doğru gittik bu zayıflık artacaktır. “Bir dil bir insan, iki dil iki insan” demiş büyüklerimiz. Dil bilmenin önemi bugün için ortaya çıkmış bir şey değil. Dünya kuruldu kurulalı dil bilmenin bir önemi var. Fatih Sultan Mehmet rivayetlere göre 11 dil biliyor, 7’sini anadili gibi biliyor. Ne kadar dil bilirseniz o kadar rahat edersiniz. Bu hayat yarışında sizi önde tutacak, farklı kılacak hususlardan biri dil olacak. Bu yüzden mecburiyet olarak görmeyin, işin zevkine varın. Daha iyi, daha kolay olmasını sağlayın” dedi.