İstiklal Marşı’nın 96. Yıl Dönümü Kutlandı

1373

Türkiye’nin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. Yılı Kütahya’da coşkuyla kutlandı.

Türkiye’nin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. Yılı Kütahya’da coşkuyla kutlandı.
İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) ulusal marş olarak kabul edilişinin yıl dönümünde, milli mücadele destanının şairi Mehmet Akif Ersoy da unutulmadı.
Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı gerçekleştirildi.
Anma programına, Vali Ahmet H. Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, İshak Gazel VE Vural Kavuncu, Hava Er Eğitim Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Sait Yalınbaş, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Baro Başkanı Ahmet Atam, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Ertaş, STK Temsilcileri, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.
Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersen Ersoy günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı.
Konuşmanın ardından Selahattin Erkasap Spor Lisesi öğrencileri tarafından ‘Kuruluşun ve Kurtuluşun Şehri Kütahya İstiklal Marşı’nı Okuyor’ projesi kapsamında başta Vali Ahmet H. Nayir olmak üzere Kütahya il protokolü tarafından seslendirilen İstiklal Marşı’nın klibi katılımcılara sunuldu.
Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin öğrenciler tarafından seslendirildiği programda İstiklal Marşı’nın farklı besteleri de katılımcılarla paylaşıldı.
Programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Unutma’ adlı şiirini okuduğu video dakikalarca alkışlandı.
Irak, Filistin, Afganistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Somali, Bosna Hersek, Kazakistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ahıska gibi ülke ve bölgelerden gelerek Kütahya’da okuyan öğrencilerin İstiklal Marşı’nı önce kendi dilleriyle sonra Türkçe okuması büyük beğeni topladı.
İstiklal Marşı’nın ardından Türk Bayrağı açan yabancı öğrenciler salonda adeta alkış yağmuruna tutuldu.
İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı ödül töreniyle sona erdi.