Eski Kent, Özel Kütahya Hastanesi olarak açılacak

3250

Kütahya’da, daha önce hizmet veren ve sonra da kapanan Özel Kent Hastanesinin yerine Eskişehir merkezli bir firma olan Ada Life grubu tarafından Özel Kütahya Hastanesinin açılacağı bildirildi.

Firma yetkilileri, kentteki bir otelde hastane tanıtım toplantısı düzenleyerek çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

600 İSTİHDAM SAĞLANACAK

Açılış konuşması yapan firma yetkilisi Murat Kahya, yeni açılacak olan Özel Kütahya Hastanesi ile birlikte yaklaşık 600 kişinin istihdam edileceğini ve toplam maliyet olarak 20 milyon liralık bir yatırım olacağını söyledi.

Sektöre uzak olmadıklarını belirten Kahya, “Şirketimizin İstanbul’da da bir faaliyeti var. Aynı zamanda ilaç sanayinde faaliyet gösteriyoruz. Bu hastanenin burada hizmete girmesinde sayın vekillerimizin, belediye başkanımızın, AK Parti İl Başkanımızın büyük katkıları oldu. Onlara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

‘ÖZEL HASTANELER DE KAMU HİZMETİ VERİYOR’

Kent Hastanesi bina sahiplerinin binayı yurt, otel ve benzeri şekillerde değerlendirme gibi fikirlerinin olduğunu, ancak kendilerinin Kütahya’da sağlık hizmetlerinin nitelikli ve kapsamlı verilmesi gerektiği düşüncesiyle yeniden bir sağlık kuruluşu ve hastane olması konusunda görüş bildirdiklerini ifade eden TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu da şunları söyledi:

“Doğrusu, söz konusu binada kamu hastanesi olarak faaliyet verebilir miyiz diye çalıştık. Tabi kamuda bu işlerin bir tek kişinin karar vermesiyle olacak işler değil. Bunun için gayret ettik. Ama bina sahiplerinin bu noktadaki tercihleri doğrultusunda ve özel teşebbüsün burası ile ilgili istekli çalışmaları neticesinde böyle bir tercih oldu.  Biz özel hastaneleri aynı zamanda kamu hizmeti veren yerler olarak görüyoruz. Sonuçta SGK ile anlaşmalı olduğundan biz burada vatandaşlarımıza sağlık hizmeti alıyoruz, ödeme yapıyoruz ve bazı hizmetleri ücretsiz yapması için zorunluluklar getiriyoruz. Acil ve yoğun bakım hizmetlerinde olduğu gibi. Dolayısıyla bir özel teşebbüsün de Kütahya’ya getireceği nitelik ve çeşitliliği kabul ediyoruz ve bunun da önemli bir katkı olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı buranın bir deneyimi olan özel işletme tarafından işletilmesini Kütahya’nın bir kazancı olarak görüyoruz. Biz kendilerine yardımcı olduk olmaya da devam edeceğiz.”

‘HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ’

Hastane yatırımın çok önemli bir yatırım olduğuna dikkat çeken TBMM Başkanlık Divanı üyesi ve AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Önümüzdeki 2-3 ay içinde devreye girecek. Biz de bu anlamda Kütahya milletvekilleri olarak çok memnunuz. Yatırımda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı teşekkür ediyor ve yatırımlarının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kütahya halkına iyi hizmetler sunacaklarına inanıyorum. Bizlerde her türlü desteği vereceğiz” dedi.

‘KÜTAHYA SAĞLIKTA CAZİBE MERKEZİ OLUYOR’

TBMM Çevre ve İçişleri Komisyonu üyesi ve AK Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı ise, Ada Life Hastanesi grubuna teşekkür ederek şunları söyledi: “ Kütahya sağlık alanında bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Bundan yıl öncesine bakıldığında Kütahya’da sağlık alanında çok fazla yatırım yoktu ve sıkıntılı bir ildi.  Yıllar sonra bugünleri görmek heyecan verici. Bugün şehir hastanesi, Yoncalı’daki fizik tedavi hastanesinde ki değişimler, Üniversitede açılan fizik tedavi hastanesi, ağız diş sağlığı merkezi, tıp fakültemizdeki değişimlerden bahsediyoruz. Bunlar Kütahya’da olan yatırımlar ve bunlara da özel sektörün katkısı ile daha da önemli hale gelecektir.”

Tanıtım toplantısında birer konuşma yapan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz ve AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş da Kütahya’ya yeni bir hastanenin açılmasının sağlık alanında büyük bir katkı olacağını belirterek yatırımcı firmaya teşekkür ettiler.

Daha sonra hastane yöneticilerinden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cenk Soğukpınar, hastane işleyişi ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak resmi prosedürlerin tamamlanmasının ardından Haziran veya Temmuz ayından itibaren açılış yaparak hizmet verebileceklerini kaydetti.